Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

Bluetooth ATB-BTM-222

Moduł ATB-BTM-222 (Bluetooth Ver. 2.0+EDR)  ( wersja PCB ATNEL AIR 4.0+ ) - dwunapięciowy - ( +3,3V / +5V ) znajdujący się w ofercie naszej firmy stanowi doskonałe wsparcie do rozmaitych projektów z którymi przyjdzie ci się zmierzyć na co dzień. W związku z tym, że moduł pracuje w standardzie Class 1, posiada on zasięg do 100m, co jest niebagatelną zaletą w tym przypadku. Każdy, kto chociaż raz użył modułów pracujących w standardzie Class2 (zasięg tylko do 10 m, np BTM112), więcej nie sięga po takie moduły, z uwagi na spore ograniczenia. ATB-BTM-222 oparty jest o popularny moduł BTM-222 firmy Rayson. W związku z tym, iż trudno go przylutować do własnego układu w warunkach amatorskich postanowiliśmy przygotować dedykowaną do tego celu niewielką płytkę PCB, której projekt został starannie przemyślany. Jak to często bywa, siła tkwi w prostocie. Zatem nasz moduł przystosowany jest do pracy z układami mikroprocesorowymi zasilanymi napięciem +5V. Zapewniona jest jednocześnie odpowiednia konwersja poziomów sygnałów z TTL do +3,3V, z uwagi na to, że BTM-222 zasilany może być tylko napięciem +3,3V. Na pokładzie płytki PCB znajdziemy zatem stabilizator LDO o symbolu LM1117-3.3, wraz z zapewnieniem bardzo istotnej w tym przypadku filtracji zasilania. Jest to na tyle niedoceniany temat przez początkujących, którzy zaczynają stosować te moduły we własnym zakresie, że powoduje mnóstwo nieporozumień oraz nieprawidłowości w jego działaniu. Nieprawidłowo zaprojektowane zasilanie do tego modułu może skutkować nawet jego zawieszaniem się podczas transmisji. Dlatego w produktach konkurencyjnych znajdziecie państwo wyprowadzony na zewnątrz pin RESET z modułu, a także dopisek, iż można go używać w przypadku zawieszenia się modułu w trakcie pracy. Brzmi to tak, jakby owo zawieszanie było normalnym zjawiskiem przewidzianym przez producenta urządzenia. Jakże pokrętne bywają takie wyjaśnienia. W naszym module nie ma wyprowadzonego pinu RESET z modułu BTM-222 gdyż nigdy nie zajdzie konieczność skorzystania z niego w trakcie normalnej pracy. Gwarantujemy to z całą stanowczością, z możliwością zwrotu modułu i kosztów poniesionych na jego zakup, gdyby doszło do takiej sytuacji. Konwersja napięć w naszym module zapewniona jest dzięki układowi 74LVC125. Co zapewnia bezawaryjne transmisje UART do maksymalnych wartości jakie są podane w nocie katalogowej modułu BTM-222. Kolejną niedocenianą często, a sporą zaletą naszego modułu jest absolutnie prosty, ale przemyślany interfejs połączeniowy. Są to tylko cztery piny.

Wybór napięcia pracy +5V/+3.3V za pomocą zworki

 

Zastosowany został tutaj klucz (odstęp) pomiędzy nimi oraz takie rozlokowanie sygnałów, które zapewnia, iż w przypadku omyłkowego i odwrotnego podłączenia moduł nie ulegnie uszkodzeniu, co niestety bywa częstym przypadkiem w produktach konkurencyjnych, jak wynika z doniesień naszych klientów. Dość często nowi klienci, zadają przed zakupem naszego modułu pytanie typu:

"Dlaczego wasze moduły nie posiadają wyprowadzonych sygnałów RTS, CTS oraz RESET" z modułu BTM-222 pomimo, że układ jest w nie zaopatrzony a tymczasem konkurencyjne produkty mają wyprowadzone na złącza krawędziowe takie sygnały"

Odnośnie sygnału RESET, pisałem już wyżej, teraz kilka słów powiem o liniach RS232 jak: RTS oraz CTS. Faktycznie sam moduł BTM-222 posiada wyprowadzone nie tylko te sygnały ale cały szereg innych, jak np wyjścia do przesyłu adudip PCM, wejście USB (D+ oraz D-) a także kilka innych, co można zobaczyć w nocie PDF. Niestety, przykrą wiadomością jest to, że żadne z nich, podkreślam, żadne nie nadaje się do użytku w takiej wersji modułów jakie są sprzedawane na rynku detalicznym przez firmę Rayson. Z czego to wynika i co się za tym kryje? Otóż, możliwości takie potencjalnie są w tych modułach ale tylko potencjalnie, ponieważ firma zastrzega sobie, że ich wykorzystanie jest w stanie umożliwić ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy klient zakupi bezpośrednio z firmy Rayson partię tychże modułów w ilościach większych niż 4-5 tysięcy, oraz zakupi dodatkowo od firmy Rayson pakiet developerski SDK, umożliwiający pisanie własnych aplikacji dla mikrokontrolera znajdującego się w tych modułach, które posiadają domyślnie zaprogramowany tylko podstawowy stos Bluetooth ograniczający się właśnie do interfejsu SPP (Serial Port Programming). Kolejna zła wiadomość to taka, że ów pakiet SDK, kosztuje ok 4000$ ! To są oficjalne informacje uzyskane mailem z firmy Rayson. Niestety, producenci konkurencyjnych modułów z BTM-222, nie zdają sobie sprawy z wielu aspektów, które zostały opisane powyżej i stąd takie ciekawostki w konstrukcjach, których nigdy klienci nie będą w stanie wykorzystać.


Jest jednak także dobra informacja. Do większości celów te dodatkowe sygnały nie są potrzebne, a pomimo to mając do dyspozycji tylko i wyłącznie sygnały Rx oraz Tx jeśli chodzi o łącze RS232, jesteśmy w stanie znaleźć setki ciekawych zastosowań dla tychże modułów. Warto jednak wiedzieć, jak podejść do ich konfiguracji za pomocą komend AT, i zostało to w sporej części opisane w książce znajdującej się w naszej ofercie pt. "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania". To dzięki informacjom w niej zawartym dowiesz się jak można skonfigurować szybko i prosto moduł BTM-222, tak aby zastąpił zwykłe przewodowe łącze RS232.

Nasze moduły zaopatrzone są w dwie podstawowe kontrolki w postaci diod LED. Jedna (niebieska) informuje nas na bieżąco o stanie połączenia Bluetooth. Druga (kolor czerwony lub zielony) informuje o prawidłowym napięciu zasilania do modułu. Szczególnie istotna jest ta niebieska dioda LED, gdyż jej ciągłe świecenie wyraźnie oznacza, iż połączenie Bluetooth zostało prawidłowo nawiązane. Jest to szczególnie istotne gdy pierwszy raz stykamy się z tymi modułami. Poniżej przedstawię kilka podstawowych i najważniejszych zasad jakimi należy się kierować rozpoczynając pracę z tymi modułami i czego nie należy robić.

Nota aplikacyjna PDF - modułu BTM-222


 

  1. Moduły BTM-222 w 99% przypadków używamy w aplikacjach w trybie SLAVE, a nie Master!
  2. Konfigurację modułu, czyli np. ustawienie prędkości baudrate, Nazwy modułu w otoczeniu BT, ustalania pinu do parowania urządzeń itp, dokonujemy TYLKO raz na samym początku, i to za pomocą fizycznego interfejsu RS232 (piny Rx oraz Tx) przy pomocy terminala (Windows/Linux)
  3. Nigdy nie dokonujemy powyższej konfiguracji z poziomu mikrokontrolera, do którego podłączamy ów moduł, a szczególnie przy każdym restarcie, gdyż można uszkodzić pamięć EEPROM w module.
  4. Aby maksymalnie usprawnić komunikację i zamienić praktycznie w 100% łącze radiowe Bluetooth w odpowiednik zwykłego kabla RS232, należy:
  • wyłączyć echo ( ATE0 )
  • wyłączyć odpowiedzi AT z modułu ( ATQ1 )

 

To wszystko. Można do tego celu wykorzystać dowolną przejściówkę USB/RS232 pracującą w standardzie TTL, na przykład tę, która wbudowana jest w każdy zestaw uruchomieniowy ATB. Po dokonaniu konfiguracji moduł zapamiętuje ustawienia w swojej pamięci EEPROM na stałe, i nie potrzebujemy tego odświeżać za każdym razem po starcie mikrokontrolera. Od tej pory można używać łącza radiowego jak typowego kabla RS232 z dowolną prędkością oraz wykorzystując w pełni dwukierunkową wymianę danych jeśli zajdzie taka konieczność..

 

galeria
       

Przykłady zastosowań modułów ATB-BTM-222 są bardzo szerokie, dlatego przedstawię tylko kilka z nich, tych najważniejszych, które mam nadzieję, że zainspirują każdego do dalszych własnych pomysłów.

 

  1. Możliwość zdalnego (radiowego) ładowania wsadu do mikrokontrolera za pomocą Bootloadera. Jest to bodajże najczęściej wykorzystywana przeze mnie ale nie tylko przeze mnie opcja. Odpada w takiej sytuacji żmudne otwieranie obudowy urządzenia, które czasem jest trudno dostępne albo pracuje np. pod wysokim napięciem, lub też jest mobilne. Ta opcja, współdziała bezbłędnie z naszym oprogramowaniem "MkBootloader". Można przetestować wszystko w wersji demonstracyjnej tegoż programu.
  2. Testowanie i Debugowanie własnych projektów zdalnie za pomocą zwykłego terminala a jednocześnie bez użycia fizycznego kabla RS232
  3. Komunikacja dowolnego urządzenia/sterownika z komputerem PC. Dzięki temu można nie tylko prezentować dane przetwarzane przez sterownik ale także dokonywać jego nawet zaawansowanej konfiguracji.
  4. Zdalne sterowanie z urządzeń mobilnych jak np tablety, telefony czy komputery PC.

 

Wymienione powyżej oraz cały szereg innych możliwości stanowią o bardzo wysokim potencjale zastosowań modułów BTM, a biorąc pod uwagę realizację i standard wykonania przez naszą firmę, mamy do czynienia z naprawdę niezawodnymi rozwiązaniami stosowanymi nawet w warunkach przemysłowych.

Wymiary modułu: 41,65 mm x 25,24 mm x 6,46 mm ( długość x szerokość x wysokość)

 

Moduł ATB-BTM-222, jego złącze można znaleźć w bibliotece do programu Eagle, którą przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa poniżej. Złącze zewnętrzne jest w rastrze 2,54 mm (5 pinów):

 

>>> POBIERZ bibliotekę do EAGLE - ATNEL.LBR <<<

 


 

Moduły ATB-BTM-222 dostępne są w naszym sklepie

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych