Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

Instrukcja ATB rev:1.04

 

Widok ogólny zestawu uruchomieniowego ATB rev:1.04

 

Domyślne ustawienia jumperów, wymiary oraz schemat
 Nowe opcje w zestawach ATB 1.04b Schemat wersji 1.04b
 
  Schemat wersji 1.04
Pobierz widok w wysokiej rozdzielczości Pobierz plik w wysokiej rozdzielczości

 

Podstawki precyzyjne w pakietach LEO oraz TAURUS

Pakiety LEO oraz TAURUS zaopatrzone są w podstawki precyzyjne. Nie oznacza to w żadnym wypadku tego, że są one dołożone luzem do zestawu uruchomieniowego. Wmontowane są na stałe pod wszystkie przewlekane układy scalone jak: Mikrokontroler, RTC PCF8583, EEPROM 24c04, RS485 MAX485 oraz L293D. Po prawej stronie można zobaczyć jak wyglądają te podstawki.    

 

 

Wbdudowany programator sprzętowy
Wszystkie zestawy uruchomieniowe naszej firmy posiadają wbudowany programator sprzętowy, to jest spora oszczędność a zarazem olbrzymia wygoda. (tylko jeden kabel USB pomiędzy komputerem a zestawem zapewnia jednocześnie: PROGRAMATOR, ZASILANIE, KOMUNIKACJĘ RS232) Tego nie znajdziesz u konkurencji. Jesteśmy jedyną firmą, która dostarcza przy tej okazji autorskie, narzędziowe oprogramowanie, zapewniamy także poprawne działanie wbudowanego programatora opartego na przejściówce USB/RS232 w postaci układu FT232R w środowisku ECLIPSE!
sprawdź to

 

Każdy zestaw ATB zawiera:
(bez względu na wersję)

Programator
sprzętowy



MkAvrCalculator

oprogramowanie

MkBootloader

oprogramowanie

ATBmanager

oprogramowanie

Opis modułów w zestawie

wyświetlacze: LCD, 7-segm oraz diody LED, dioda IR

USB / RS232 / RS485 / Bluetooth

sterowniki: mostki H (L293D), ULN2803

układy scalone: RTC, EEPROM, RS485

czujniki elektroniczne: DS18B20, TFMS

karta pamięci MMC/SD

mikro-przełączniki, buzzer

ADC i pomiar napięcia

 

 



OPIS NAJWAŻNIEJSZYCH ELEMENTÓW ZESTAWU

 

Opcje procesorów i taktowanie
  Zestawy uruchomieniowe ATB firmy Atnel umożliwiają stosowanie bezpośrednio w podstawce DIP40 mikrokontrolerów typu: ATmega32(A), ATmega16(A), ATmega644, ATmega644P(A). Istnieje także możliwość zastosowania mniejszych mikrokontrolerów jak: ATmega8/48/168/328 a także najmniejszych jak: ATtiny2313 oraz ATtiny13/25/45/85 i podobnych, pod warunkiem zastosowania specjalnych i wygodnych konwerterów do mniejszych procesorów. Konwertery takie znajdują się także w ofercie firmy.

 
Mikrokontrolery w obudowach DIP40 posiadają wyprowadzone wszystkie piny swoich portów oraz pozostałych złącz sygnałowych, na złącza kołkowe typu "gold-pin". Dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości złącz szpilkowych od procesora, istnieje wygodna możliwość osadzenia w podstawce konwerterów procesorów typu ATmega8 oraz ATtiny. Każdy pin jest dokładnie opisany na płycie PCB.

Zworki J6 oraz J7 służą do podłączenia linii Rx(PD0) oraz Tx(PD1) mikrokontrolera bezpośrednio do przejściówki USB/RS232. Należy pamiętać o tym, że jeśli zechcemy wykorzystać piny PD0 oraz PD1 procesora do innych celów należy rozewrzeć zworki J7 oraz J6. Dzięki temu można także korzystać z całkowicie niezależnie z przejściówki USB/RS232.

Zworki SDA oraz SCL służą z kolei do wygodnego rozłączenia magistrali I2C, która także domyślnie jest podłączona do pinów PC0 oraz PC1 w mikrokontrolerach typu ATmega32. Zworki pozwalają wykorzystywać swobodnie dwa niezależne układy scalone będące standardowym wyposażeniem zestawu, tj. układ RTC w postaci PCF8583 (zegar czasu rzeczywistego) a także pamięć EEPROM typu 24C04.

W związku z tym, że piny PB5 (MOSI) , PB6 (MISO) oraz PB7 (SCK) są wykorzystywane do programowania za pomocą ISP, zatem nie należy podłączać do nich bezpośrednio układów, które pełnią funkcję wyjść typu I/O, ponieważ może to zakłócać proces programowania. Najczęstszy przypadek kłopotów, wśród początkujących występuje gdy do portu B mikrokontrolera podłączone zostaną np. linie danych wyświetlacza LCD.

 

 


Opcje taktowania mikrokontrolera to jedna z mocniejszych stron wszystkich wersji zestawów uruchomieniowych naszej firmy. Zestawy są bowiem zaopatrzone we wszystkie możliwe źródła taktowania zewnętrznego i można dokonać ich prostego wyboru za pomocą trzech kombinacji jumperów JK1, JK2 oraz JK3. Użytkownik posiada do dyspozycji:

  1. zewnętrzny rezonator kwarcowy (domyślnie 11,0592MHz)
  2. zewnętrzny oscylator RC
  3. zewnętrzny generator TTL


Niezmiernie istotną cechą naszych zestawów jest fakt, iż użytkownik posiada pełną możliwość wymiany rezonatorów kwarcowych. Wbudowane specjalnie gniazdo zapewnia bezproblemowe wykonywanie przeróżnych ćwiczeń podczas nauki programowania ale również prototypowanie własnych projektów.


 kliknij aby powiększyć

 

Złącze programatora ISP i opcje resetu
W lewej części płytki PCB poniżej gniazda USB umieszczone zostało gniazdo programatora ISP w standardzie KANDA. Można dzięki niemu korzystać zarówno z zewnętrznych programatorów ISP ale także z wbudowanego programatora za pomocą specjalnego kabelka do programatora.
W tym momencie warto zwrócić uwagę na to jak należy odczytywać numerację pinów gdy patrzymy na gniazdo ISP oraz gdy spoglądamy na zakończenie wtyczki z kabla zewnętrznego programatora. Przedstawiamy ważną ilustrację po lewej stronie, która pozwoli uniknąć szczególnie początkującym wielu kłopotów.
 Po prawej stronie złącza ISP umieszczone zostały zworki J1 oraz J2. Dzięki naszemu rozwiązaniu polegającemu na wykorzystaniu nieużywanych linii gniazda ISP, użytkownik posiada możliwość niezmiernie prostego podłączenia modułu ATB Ethernet, bez stosowania ani jednego przewodu połączeniowego. Wykorzystane są bowiem standardowe linie SPI jak (mosi, miso, sck) ale także dodatkowe linie sterujące modułem ethernet, jak CS oraz INT. Jak widać na schemacie zworka JP1 podłącza sygnał przerwania INT z modułu ethernet do pinu PB2 (INT2) mikrokontrolera. Natomiast zworka J2 pozwala na doprowadzenie sygnału wyboru układu CS (Chip Select) z pinu PB4 procesora.
 Przycisk RESET umieszczony poniżej gniazda programatora ISP, jest podłączony bezpośrednio do pinu RESET mikrokontrolera dzięki czemu użytkownik może w dowolnym momencie zresetować procesor. Linia reset procesora podciągnięta jest rezystorem 10K do VCC.
 Zworka o nazwie ARST została przygotowana z uwagi na możliwość korzystania z platformy Arduino / Nelduino w naszych zestawach a także w związku z możliwością wykonywania programowego resetowania mikrokontrolera jeśli to konieczne z poziomu aplikacji "ATB Manager". Sygnał RESET podawany jest z układu przejściówki USB/RS232 z pinów RTS oraz DTR (za pomocą rezystora 180R oraz kondensatora 100nF).

 

Zasilanie zestawu - opcje

Wszystkie zestawy serii ATB mogą być zasilane na trzy różne sposoby:

  1. gniazdo USB przejściówki USB/RS232 (oraz wbudowanego programatora)
  2. gniazdo programatora ISP (Kanda)
  3. z zewnętrznego zasilacza stabilizowanego o napięciu wyjściowym od +8V do +20V


Obecnie nasze zestawy zaopatrzone są w specjalizowane przetwornice zasilające oparte o układ scalony A8498. W celu wyboru źródła zasilania należy ustawić stosownie zworkę PWR SEL. W pozycji USB zasilanie pobierane jest z portu USB komputera PC natomiast w pozycji EXT (external) z zewnętrznego zasilacza poprzez przetwornicę). Olbrzymią zaletą zastosowania naszych przetwornic jest uniknięcie wydzielania się ogromnych ilości ciepła tak jak to ma miejsce zazwyczaj podczas stosowania stabilizatorów liniowych 7805. Dodatkowo nasze przetwornice nie są zamontowane na stałe (można je wyciągać i używać na zewnątrz np na płytkach stykowych, gdy korzystamy z zasilania z USB) a także zaopatrzone są w prosty układ logiczny pozwalający na sterowanie przetwornicą jeśli chodzi o jej włączanie i wyłączanie. Szczegóły opisane są na stronie LINK, natomiast do wyboru opcji wyłączania zasilania służy pin o nazwie S_on, na którym domyślnie zapięta jest zworka, gdyż umożliwia ona ciągłą pracę przetwornicy po włączeniu zasilania. Gdyby użytkownik zechciał skorzystać z opcji wyłączania zasilania programowo z poziomu mikrokontrolera należy zdjąć zworkę z pinu S_on i podłączyć ów pin bezpośrednio do mikrokontrolera (dowolny port). Należy pamiętać przy tym aby w programie bezpośrednio po starcie programu natychmiast ustawić stan wysoki na tym pinie. Natomiast jeśli zechcemy programowo wyłączyć zasilanie całego zestawu, wystarczy na wskazany pin wystawić stan NISKI, co spowoduje natychmiastowe wyłączenie przetwornicy. Nie na darmo także na pokładzie przetwornicy został umieszczony mikro-wyłącznik. Pełni on bowiem bardzo praktyczną funkcjonalność. Po podłączeniu zasilania z zewn. zasilacza, przetwornica domyślnie jest tak ustawiona, że nie startuje, czyli cały zestaw jest wyłączony. Gdy jesteśmy już gotowi do pracy wystarczy kliknąć mikro-przycisk i zestaw zostanie zasilony. Dzięki przetwornicy mamy także możliwość wyboru napięcia zasilającego spośród: +3,3V oraz +5V. (domyślnie włączone jest +5V). Na wejściu zasilania, przed przetwornicą umieszczona jest jeszcze dioda zabezpieczająca przed przypadkowym odwrotnym podłączeniem biegunów zasilacza.

  

Dołączone oprogramowanie
Należy zwrócić także uwagę że każdy zestaw to także dodatkowo pełne licencje na programy: MkAvrCalculator, MkBootloader a także "ATB Manager"

 

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych