Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

atb elementy wizualne

Wyświetlacz LCD 2x16
W zestawach ATB stosowane są standardowe wyświetlacze alfanumeryczne LCD 2x16 oparte na sterowniku HD44780. Możliwe opcje to podświetlenie niebieskie lub zielono-żółte. Niezmiernie ważną rzeczą w przypadku naszych zestawów jest fakt, że użytkownik zestawu posiada do dyspozycji zworkę JP3, umieszczoną pod wyświetlaczem, za pomocą której można zdecydować we własnym zakresie czy pin RW wyświetlacza będzie na stałe podłączony do GND, czy też do mikrokontrolera. (domyślnie zworka łączy pin RW do mikrokontrolera). Sam wyświetlacz zaopatrzony jest w szereg 16 gold-pinów, którymi można go podłączyć do żeńskiego gniazda znajdującego się na górnej krawędzi zestawu. Sygnały sterujące wyświetlacza: RS,RW,E oraz cztery linie danych D7..D4 wraz z sygnałem do sterowania podświetleniem, wyprowadzone są z kolei z lewej strony wyświetlacza na 8-pinowym złączu kołkowym gold-pin. Dla wygody użytkownika, zastosowano tranzystor wraz z rezystorem w bazie, do sterowania podświetleniem. Można zatem albo na stałe podłączyć ów pin do VCC aby zapewnić stałe podświetlenie, albo też podłączyć ten pin do mikrokontrolera w celu programowej możliwości sterowania podświetleniem. Po prawej stronie wyświetlacza znajduje się niewielki potencjometr montażowy 10K, służący do regulacji kontrastu.

 

Wyświetlacz 7-segmentowy LED - 4 pozycje
Kolejnym rodzajem wyświetlacza w zestawach ATB jest 7-segm. wyświetlacz LED. Posiada on 4 niezależne cyfry. Jest to wyświetlacz ze wspólną anodą, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że anody sterowane są przez tranzystory PNP, co w efekcie prowadzi do tego, że załączenie jednej sekcji dokonujemy stanem NISKIM. Niezmiernie łatwo można przetestować działanie wyświetlacza, wystarczy bowiem użyć dwóch przewodów połączeniowych i kolejno podłączając złącza na których wyprowadzone są sygnały sterujące anodami oraz katodami, podłączać je do GND. Powinniśmy wtedy uzyskać świecenie pojedynczego (wybranego) segmentu w jednej (wybranej) cyfrze wyświetlacza. W trosce o umożliwienie maksymalnego porządku na płycie PCB podczas testów, umieszczono 8 pinów sterujących katodami bardzo blisko portu A mikrokontrolera. Jednocześnie na pinach katod przygotowano 8 zworek, za pomocą których można wygodnie podłączyć katody do portu A, dzięki czemu nie trzeba łączyć aż 8 przewodów połączeniowych czy też kabelków zespolonych. Daje to o wiele większy porządek i ład podczas pracy. Jeśli zaś potrzebny jest użytkownikowi port A ze względu na konieczność korzystania z przetwornika ADC, wtedy oczywiście można wykorzystać przewody połączeniowe w celu sterowania katod z dowolnego innego portu mikrokontrolera. Dla osób początkujących jeśli chodzi o programowanie, obsługa multipleksowania wyświetlaczy LED stanowi bardzo cenne doświadczenie dydaktyczne, gdyż przy tej okazji można już przetestować kilka różnych modułów mikrokontrolera. W pierwszej książce "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania", znajduje się rozdział poświęcony tym zagadnieniom.

Diody LED - 8 sztuk
Zestaw ATB zaopatrzony jest w 8 diod LED do wykorzystania przez użytkownika w dowolnych celach. Są one jak widać na schemacie podłączone anodami do VCC, natomiast każda katoda wyprowadzona jest na złącze kołkowe goldpin. Zastosowano dodatkowo rezystory SMD ograniczające prąd dla diod LED. Diody świecą w kolorze zielonym. Wyjątkowo wykorzystano także pin sterujący pierwszą diodą LED także do sterowania diodą nadawczą podczerwieni. Dzięki temu jeśli korzystamy z nadajnika IR, możemy jednocześnie obserwować wzrokowo czy docierają impulsy do diody podczerwieni.

 

Dioda nadawcza podczerwieni IR
W związku z tym, iż w zestawach ATB zamontowany jest odbiornik podczerwieni, umożliwiono także dokonywanie ćwiczeń od razu z wykorzystaniem nadajnika podczerwieni w postaci pojedynczej diody IR. Domyślnie dioda podczerwieni nie jest zamontowana w zestawie ATB. Przewidziane jest specjalne gniazdko pod taką diodę i jest ona dostarczana oddzielnie w woreczku strunowym. Krok ten podyktowany jest faktem, iż dioda IR sterowana jest przez tranzystor PNP jak można zaobserwować na schemacie i jest użyty dosyć wysoki prąd do jej wysterowania, gdyż rezystor ograniczający posiada wartość zaledwie 39R. Związane jest to z tym aby w trakcie testów można było uzyskać możliwie największe zasięgi podczas budowania czy prototypowania wszelkiego rodzajów pilotów bądź też barier podczerwieni. Dlatego też, diodę tę obsadzamy w gniazdku zgodnie z rysunkiem montażowym i oznaczeniami na PCB, dopiero wtedy gdy jesteśmy pewni, że impulsy sterujące z naszego programu są już prawidłowe. Można to wygodnie obserwować na pierwszej zwykłej diodzie LED (zielonej) gdyż jest ona sterowana tym samym sygnałem z tego samego goldpinu. Proponowane przez naszą firmę rozwiązanie sprawuje się znakomicie w praktycznych zastosowaniach podczas wykorzystywania naszych zestawów uruchomieniowych.

 

>>> powrót <<<

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych