Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

MkSTMprog

 MkStmProg

 

MkSTMprog to zupełnie darmowe oprogramowanie narzędziowe służące do programowania mikrokontrolerów 32-bitowych z rodziny STM32. Może działać w dwóch trybach:

 

  1. Pierwszy (najważniejszy) to tryb integracji ze środowiskiem programistycznym STMCubeIDE od wersji 1.4 i wyższych.
  2. Drugi to tryb "standalone" dzięki któremu można uruchamiać program niezależnie poza środowiskiem IDE.

 

Oprogramowanie współdziała z programatorami typu ST-Link v.2 i zapewnia możliwie najszybszy i komfortowy proces programowania bez udziału łączenia z serwerami GDB lub OpenOCD. Jego zadaniem, jest błyskawiczne (na miarę możliwości ST Link v.2) zaprogramowanie mikrokontrolera. Nie trzeba czekać na uruchamianie serwera GDB lub OpenOCD i proces łączenia się z serwerem. 

 

Każdy z trybów ma swoje zalety i prezentuje nieco inną specyfikę działania jednak w żadnym wypadku oprogramowanie nie służy do debugowania projektów (przynajmniej w obecnej wersji).

 

Do niewątpliwych zalet wersji zintegrowanej ze środowiskiem STM32CubeIDE należy fakt, że program po wywołaniu go z Eclipse dokonuje sprawdzenia jaki podłączono fizycznie mikrokontroler (jaka seria) tak aby przez przypadek nie programować mikrokontrolera niewłaściwym wsadem, co zdarza się nagminnie przy korzystaniu z domyślnych narzędzi wbudowanych w środowisko IDE z udziałem serwerów GDB lub OpenOCD. Dzięki temu nie pozwala na programowanie gdy nie zgadza się seria mikrokontrolera docelowego i fizycznie podłączonego za pomocą ST-Link

 

Widok programu podczas programowania "standalone"

 

 

W trybie integracji z Eclipse świadomie wyłączono weryfikację wgrywanego wsadu po to aby zapewnić maksymalną wygodę i szybkość wgrania firmware. Zawsze można tego dokonać albo z poziomu wersji "standalone" lub za pomocą wbudowanych narzędzi GDB/OpenOCD w środowisko IDE.

 

Oprogramowanie współpracuje zarówno z oryginalnymi programatorami sprzętowymi ST-Link v.2 a także z chińskimi klonami, które niestety odbiegają bardzo mocno jeśli chodzi o jakiść pracy i możliwości. 

 

Szczególnie polecamy oryginalny programator naszej firmy ATNEL ST-link v.2, który nie jest żadnym klonem, tylko oficjalnym narzędziem wyprodukowanym za porozumieniem z firmą STM. Dodatkowo nasz programator posiada pewne dodatkowe właściwości jak np. wyprowadzone napięcia +5V oraz +3,3V. Poza tym pełni rolę pełnej przejściówki USB-RS232 i wyprowadzono linie Rx oraz TX. Naturalnie do celów programowania w trybie SWD wyprowadzono linie: SWDCLK oraz SWDIO. Poza tym dostępna jest także linia pełnego sprzętowego RESETU do programowanego mikrokontrolera docelowego. W trybie pracy programatora w układzie ATB STM-SHIELD dodatkowo wyprowadzona jest linia SWO i nRST.

 

ATB STM SHIELD + ATNEL ST-Link v.2

Ważną rzeczą jest fizycznie umieszczony przycisk RESET na pokładzie programatora, który domyślnie skonfigurowany jest do przeprowadzania Resetu programowanego mikrokontrolera ale także mikrokontrolera układu ST-Link, co rozwiązuje w 100% wszelkie problemy z jakimkolwiek zawieszaniem się (gdyby takie nastąpiło). Przycisk Reset może być także sprzętowo skonfigurowany do resetowania tylko mikrokontrolera docelowego.

 

Program wykrywa i informuje o błędnych połączeniach przy próbie programowania lub braku podłączonego programatora ST-Link v.2.

 

Instalacja programu tak naprawdę sprowadza się tylko do pobrania pliku ZIP, utworzenia folderu gdzieś na dysku (najlepiej folderu, który nie zawiera spacji ani polskich znaków/ogonków)

 

Widok programu po wykryciu serii mikrokontrolera w trybie "standalone"

Oprogramowanie MkSTMprog w trybie "standalone" pozwala na:

 

  • Sprawdzanie podłączonego mikrokontrolera (nie potrzeba lupy) ;)
  • Resetowanie docelowego mikrokontrolera oraz Restart oprogramowania nawet jeśli mikrokontroler jest w trybie Bootloadera (BOOT0 = VCC)
  • Wgrywanie wsadów typu: *.HEX, *.BIN oraz *.ELF w trybie SWD ale także za pomocą sprzętowego Bootloadera
  • Weryfikację wgrywanych wsadów w każdym przypadku
  • Ustawianie własnego adresu startu
  • Kasowanie okna terminala
  • Automatyczne wykrywanie właściwego portu COM dla podłączonego ST-Link z VCP

 

 INTEGRACJA programu ze środowiskiem STMCubeIDE.

 

 

 

 

Kliknij TUTAJ i pobierz program MkSTMprog

 

Program zupełnie darmowy do użytku niekomercyjnego.

Jeśli chcesz pozyskać licencję do wersji komercyjnej, skontaktuj się telefonicznie z firmą Atnel

 

.

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych