Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

ATB SHIELD IO

 ATB SHIELD IO - to moduł rozszerzający możliwości zestawów ATB. Przeznaczony jest do pracy wyłącznie w zestawach ATB w wersji 1.04 lub wyższych.

Zawartość modułu:
  1. Ekspander PCF8574T pracujący na szynie I2C
  2. Rejestr przesuwny 74HC595
  3. diody LED - 8 szt
  4. dioda RGB - 1 szt
  5. Dwurzędowe wyprowadzenia portów procesora
  6. Gniazdo Bluetootch dla ATB-BTM-222
  7. Goldpiny i zworki konfiguracyjne
  8. Kondensatory filtrujące zasilanie

 Solidnie przemyślana konstrukcja, umożliwia wygodne wpięcie modułu ponad procesorem osadzonym w swojej podstawce. Idealnie wpasowuje się w zestawposzerzając znakomicie jego możliwości. Moduł powstał z okazji ukazania się II oficjalnego i poprawionego wydania książki "Mikrokontrolery AVR Język C - podstawy programowania". Dzięki niemu można wykonywać dodatkowe ćwiczenia opisane w książce bez konieczności podłączania dodatkowych elementów na płytce stykowej. Jednocześnie udało się spełnić oczekiwania wielu klientów, związane z podwójnym wyprowadzeniem pinów każdego portu procesora.

ATB SHIELD IO - schemat

 

Z powyższego schematu można dostrzec, że układ expandera PCF8574 jest od razu domyślnie podłączony do magistrali I2C. Dodatkowo wyprowadzono 3 zworki umożliwiające zmianę jego adresu na magistrali I2C, a także zworkę dzięki której ostatni pin we/wy może być wykorzystany do podświetlenia wyświetlaczy LCD za pomoca tranzystora BSS138. Należy dodać, że w przypadku zastosowania wyświetlacza wbudowanego w zestaw ATB, transyztor ten nie jest potrzebny i wykorzystywany, jednak w przypadku konieczności podłączenia dowolnego zewnętrznego wyświetlacza wystarczy zapiąć zworkę w domyślnej pozycji 2-3.

widok w zestawie ATB

 

Zainstalowana dioda RGB umożliwia jej płynną regulację jasności za pomocą PWM, wyprowadzone są trzy złącza dla każdego koloru (katody) RGB. Dioda jest ze wspólną anodą.

Rejestr przesuwny 74HC595 umożliwia nie tylko sterowanie zainstalowanymi 8 diodami LED, lecz także ma możliwość wyprowadzenia sygnałów Qa - Qh na zewnątrz. Trzeba jedynie we własnym zakresie wlutować goldpin jednorzędowy (8x1 pin)

Zasilanie modułu pobierane jest z gniazda modułu Buetooth (ATB-BTM-222) które należy zainstalować we własnym zakresie w zestawie uruchomieniowym. Jedna sztuka takiego gniazda znajduje się w komplecie (luzem) przy zakupie modułu, w celu wlutowania go w zestaw ATB. Z uwagi na specyfikę pobierania zasilania moduł ATB SHIELD IO współpracuje tylko z zestawiami ATB w wersji 1.04 lub wyższej.

Dodatkowo można dokupić specjalnie przygotowane gniazda pod moduły Bluetooth ATB-BTM-222 - dostępne w naszym sklepie internetowym - LINK.

Krótka prezentacja możliwości modułu (źródło: mirekk36.blogspot.com)

 

Poniżej galeria zdjęć modułu:

galeria
 

 

 

Moduł dostępny w naszym sklepie internetowym:

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych