Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

Konwertery ATmega i ATtiny


Firma Atnel wprowadziła do swojej oferty konwertery procesorów, które są w mniejszych obudowach niż DIP40, takich jak: ATmega8, ATtiny2313 czy też ATtiny13. Przystosowane są one do współpracy z zestawami uruchomieniowymi ATB w każdej wersji. Dzięki naszemu rozwiązaniu każda zainteresowana osoba, może przeprowadzać testy na tych niewielkich mikrokontrolerach nie rezygnując jednocześnie z zalet pracy w oparciu o zestaw uruchomieniowy. Dodatkowym atutem naszych konwerterów, w zasadzie tym co odróżnia je od podobnych produktów konkurencyjnych jest fakt wprowadzenia wielu udogodnień dla użytkownika w przypadku wykorzystywania ich w zestawach uruchomieniowych naszej firmy. Poniżej zaprezentowane zostaną dokładne schematy konwerterów. Po ich analizie szybko można dostrzec, że użycie ich w zestawie uruchomieniowym zwalnia użytkownika z konieczności podłączania za pomocą przewodów najważniejszych sygnałów mikrokontrolerów związanych z istotnymi magistralami komunikacyjnymi takimi jak RS232 czy I2C lub SPI i nie tylko. Ponadto, mikrokontrolery znajdujące się na pokładzie konwerterów mogą swobodnie korzystać z zewnętrznego rezonatora kwarcowego, który znajduje się już w zestawie czy też np odbiornika podczerwieni TSOP. Daje to nieocenioną zaletę, ponieważ z jednej strony zużywamy do budowy prototypu o wiele mniej przewodów połączeniowych a z drugiej strony uzyskujemy dużo większą przejrzystość całego testowanego projektu. Każdy konwerter zaopatrzony jest od spodu w dwa rzędy pinów, które osadzamy w podstawce wyjętego mikrokontrolera w obudowie DIP40 (np. ATmega32), natomiast na górze, poza samym mikrokontrolerem, konwerter zaopatrzony jest w podstawkę lub podstawki precyzyjne, dzięki czemu można bez obaw o ich uszkodzenie dokonywać wielokrotnej wymiany mikrokontrolera. Po bokach rozmieszczone są szpilkowe złącza typu goldpin, które pozwalają na swobodne wykorzystanie pinów każdego portu zastosowanego mikrokontrolera do dalszych prac w zestawie uruchomieniowym. Dodatkowo konwertery zaopatrzone są zwykle w dwie lub trzy zworki, za pomocą których możemy decydować o tym czy wykorzystujemy piny odpowiedzialne za podłączenie zewnętrznego rezonatora kwarcowego jako typowe piny WE/WY - jeśli korzystamy z taktowania wewn. oscylatorem RC, czy też zechcemy jednak podłączyć do nich rezonator. Trzecia zworka występuje tylko w przypadku najmniejszych mikrokontrolerów serii ATtiny, która umożliwia na swobodne wykorzystanie pinu RESET. Normalnie jest ona zawsze zwarta, tak aby było możliwe przede wszystkim programowanie mikrokontrolerów za pomocą ISP.


Oba rodzaje konwerterów posiadają na pokładzie także kondensatory filtrujące zasilanie, znajdujące się jak najbliżej właściwych pinów zasilania VCC i GND. Są to pary kondensatorów (jeden tantalowy 10-22uF, oraz drugi ceramiczny 100nF). Jest to niesłychanie ważna cecha, dzięki której użytkownik uniknie przypadkowego resetowania się mikrokontrolera w podstawce, podczas gdy jego wyjścia sterują większymi obciążeniami prądowymi, np diodami LED.

Rodzaje konwerterów w ofercie
Konwerter ATmega Konwerter ATtiny
Obsługiwane mikrokontrolery: ATmega8/48/88/168/328 Obsługiwane mikrokontrolery: ATtiny2313 oraz ATtiny13/15/25/45/85 i podobne
UWAGA! konwerter posiada dwie podstawki na dwa różne mikrokontrolery, ale TYLKO jeden z nich może być obsadzony do testów, nigdy obydwa naraz.

 

W związku z małym błędem na PCB konwertera ATmega8, w przypadku gdy chcemy użyć taktowania mikrokontrolera z generatora TTL lub oscylatora RC w zestawie ATB, należy zdjąć obydwie zielone zworki J1 oraz J2 (oznaczone jako XTAL) i dokonać połączenia tak jak na rysunku po prawej stronie. Zapewni to prawidłowe podanie sygnału na pin XTAL1 z zestawu ATB do mikrokontrolera w konwerterze.

 

 

W związku z małym błędem, który wkradł się nam w jednej serii płytek PCB konwerterów ATtiny (odwrotne oznaczenia pinów PORTB dla mikrokontrolera ATtiny13) podajemy poniżej właściwe oznaczenia - wyróżnione na czerwono. Właściwa numeracja pinów PORTB.

Prawidłowe oznaczenia na PCB dla ATtiny konverter

 

Galeria

 

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych